واحد آزمایشگاه و کنترل کیفیت (QC)

 

تضمین کیفیت تیرچه استاندارد

        واحد کنترل کیفیت کارخانه ثمین سازه به صورت تمام وقت در واحد تولیدی مستقر می باشد و به صورت دائمی و مستمر کلیه محصولات تولید شده اعم از تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک را مورد ارزیابی و آزمون قرار میدهد.

مدیر کنترل کیفیت این کارخانه مهندسی مجرب می باشد که تمامی دوره های اداره استاندارد را با موفقیت به اتمام رسانده و دارای پروانه تایید صلاحیت معتبر از اداره کل استاندارد ایران می باشد.

 

پروانه تائید صلاحیت مدیر کنترل کیفیت

 

      نکته حائز اهمیت این کارخانه در این است که کلیه استاندارد های ملی و بین المللی در زمینه جوش تیرچه ” فراتر از استاندارد تیرچه ایران” در حال پیاده سازی می باشد؛ این مجموعه توسط انجمن جوش و آزمایشهای غیر مخرب ایران و انجمن تیرچه سازان استان تهران تهیه شده است. این شرکت اولین داوطلب اجرای کلیه استانداردها به صورت جز به جز بوده و تمامی این استاندارد ها در این شرکت در حال اجرا می باشند.

 

استانداردهای مرجع جوشکاری ذوبی خرپای تیرچه به روش GMAW

 

شرکت فنی مهندسی ثمین سازه دارای یک آزمایشگاه مجهز در کارخانه می باشد که کلیه آزمایش ها از ابتدا ( مواد اولیه) ،مرحله ساخت ( کنترل حین فرایند تولید) تا مرحله محصول نهایی طبق استانداردهای ASTM  و ASRI  انجام می پذیرد.

 

 

 

توجه بسیار مهم در این مجموعه به تهیه مواد اولیه با کیفیت و استاندارد می باشد؛ از ابتدای تولید محصول،کلیه مواد اولیه ورودی به این کارخانه مستقیما از کارخانه تولیدی خریداری میشوند و مدارک و تائیده های فنی کارخانه تولید کننده این مواد اولیه توسط مدیرکنترل کیفیت این شرکت مورد بررسی و ارزیابی قرارمیگیرند تا بدین منظور هیچ گونه ماده اولیه غیراستانداردی وارد این کارخانه نشده و شاهد محصول بی کیفیت نباشیم.
تصاویر زیر نمونه ای از تائیده های فنی کارخانه های تولید کننده مواد اولیه این کارخانه می باشد.

 

مدیر کنترل کیفیت در این کارخانه از کلیه مواد اولیه به صورت مستمر و متوالی طبق جداول ذکر شده در استاندارد ۱-۲۹۰۹ نمونه برداری و آزمون انجام می دهد.لازم بذکر است تواتر نمونه برداری ها در این کارخانه طبق استاندارد و مطابق با جدول ذیل انجام میشود.

 

حداقل تواتر نمونه برداری و آزمون اجزای تشکیل دهنده مطابق با استاندارد ۱-۱۲۰۹

از دیگر وظایف مدیر کنترل کیفیت در این کارخانه کنترل مداوم و روزمره خط تولید تیرچه می باشد.در جدول ذیل تمامی کنترل هایی که مطابق با استاندارد ۱-۲۹۰۹ توسط مدیر کنترل کیفیت انجام می پذیرند قید شده است.

 

حداقل تواتر نمونه برداری و آزمون خرپا و تیرچه مطابق با استاندارد ۱-۱۲۰۹

همانطور که از قبل ذکر شده کلیه آزمایش ها در این کارخانه طبق استانداردهای ASTM  و ASRI  انجام میپذیرد. چند نمونه از آزمایش هایی که در حین تولید در این کارخانه انجام میپذیرند عبارتند از :

 

 • مرغوبیت مصالح سنگی مطابق با استاندارد ملی ISRI302
  با توجه به آزمایش های دانه بندی شن و ماسه ضریب نرمی ماسه که این امر با استفاده از الک های استاندارد آزمایشگاه انجام می پذیرد.

 

 

 

 

 • تعیین اسلامپ و کارایی بتن ؛
  با توجه به اینکه میزان اسلامپ بتن
  تاثیر بسزایی در مقاومت فشاری بتن دارد،در نتیجه
  انجام این آزمایش به صورت متوالی نقش تعیین کننده ای در
  کنترل مقاومت مشخه بتن دارد.

            

 

 

 

 

 

 • تعیین مقاومت فشاری بتن ؛
  با توجه به به این که پاشنه تیرچه ها از بتن تشکیل شده است
  لذا مقاومت بتن در مقاومت نهایی تیرچه ها تاثیر مستقیم

  دارد و انجام این آزمایش به صورت مستمر از خط تولید کارخانه از
  الزامات مدیر کنترل کیفیت می باشد.

 

 

 

 

 

 

 • تعیین مقدار مواد زیان آور در شن و ماسه ؛

     این آزمایش با توجه به استاندارد ملی به شماره ۴۹۷۹ مورد اهمیت
     می باشد و نقش تعیین کننده ای در مقاومت سنگدانه ها دارد و
با بدست آوردن مقدارکلوخه های رسی و ذرات سست در
سنگدانه های ریز و درشت (شن و ماسه) انجام می پذیرد
.

 

 

 

 

 • آزمایش VTو بازرسی چشمی از جوش های تیرچه ؛

در این کارخانه برای همه خرپاهای تولید شده توسط مدیر کنترل کیفیت تستVT  انجام می پذیرد . در صورت تایید شدن نتایج بازرسی ،خرپا های تولید شده به بخش بتن ریزی منتقل می شوند، در غیر اینصورت خرپاهایی که از لحاظ جوشکاری ایراد دارند به قسمت جوشکاری عودت داده شده و جوشکاران به ترمیم جوش ها می پردازند.

  نتایج بازرسی چشمی تمامی سفارش های ارجاع شده به کارخانه توسط مدیر کنترل کیفیت ثبت و ضبط شده و در فرم هایی به شکل ذیل در پروندها بایگانی می گردد و یک نسخه از آن به سمع و نظر کارفرما می رسد.

 

گزارش آزمایش چشمی

 

همانطور که ذکر شد در این کارخانه به جوشکاری اهمیت ویژه ای داده شده است. WPS  هایی که طبق استاندارد ۱-۱۲۹۹۶ و با همکاری انجمن جوش و آزمایشهای غیر مخرب ایران و انجمن تیرچه سازان استان تهران تهیه شده اند در این کارخانه در حال پیاده سازی می باشند و خلاصه ای از این دستورالعمل ها در یک بنر که در شکل زیر نمایش داده شده است در سالن جوشکاری نصب گردیده تا جوشکاران طبق این دستورالعمل ها به جوشکاری بپردازند.

لازم بذکر است یادآور شویم همه جوشکاران این کارخانه تمامی آزمون های انجمن جوش و آزمایشهای غیرمخرب ایران را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و دارای تایید صلاحیت معتبر از این انجمن می باشند.

 

 

پس از مونتاژ خرپاها نوبت به کنترل ابعادی و رواداری ها طبق استاندار  ۱-۱۲۰۹ می رسد که توسط مدیر کنترل کیفیت کارخانه انجام می پذیرد و در صورت مشاهده مغایرت ، خرپا برای اصلاح عودت داده میشود.

 

 

خرپای تولید شده

در نهایت در صورت تائید همه جانبه ، خرپاها به قسمت بتن ریزی منتقل می شوند. نکته دیگری که در این قسمت لازم بذکر می باشد نحوه بتن ریزی پاشنه تیرچه ها در این کارخانه می باشد. طرح اختلاط بتن ریزی نقش بسیار مهمی در کیفیت و مقاومت بتن دارد لذا درجهت اینکه در این مرحله شاهد خطاهای انسانی نباشیم بتن ریزی در این کارخانه به وسیله میکسرهای پیمانه دار انجام می شود و در نتیجه شاهد بتن یکدست و مرغوب در کل فرایند بتن ریزی می باشیم.

 

 

میکسر پیمانه دار

در نهایت پس از تولید تیرچه ها ،محصول نهایی و رواداری های ساخت طبق استاندارد ۱-۱۲۰۹  کنترل می گردند و درصورت عدم مشاهده هیچ گونه مغایرتی،تیرچه ها برای ارسال به مشتری آماده می گردند.

 

 

تیرچه های بتن شده و آماده ارسال

 

طراحی و سئو توسط محمد شاه وردی