تیرچه چیست؟

عکس تیرچه بلوک

خرید تیرچه

تیرچه عضو پیش‌ساخته‌ای است متشکل از بتن و فولاد که در دو نوع تیرچه پیش‌ساخته و تیرچه خرپایی تولید می‌شود.

تیرچه‌ها در دو مرحله تحت اثر نیرو قرار می‌گیرند:

  • مرحله اول: در هنگام حمل و نقل تیرچه‌ها و اجرای سقف.
  • مرحله‌دوم: پس‌از خودگیری بتن سقف و جمع‌آوری شمع‌ها می‌باشد.

تیرچه خرپایی

تیرچه پیش‌ساخته خرپایی، ازخرپای فولادی و پاشنه بتنی تشکیل می‌شود. قالب بتن پاشنه فلزی بوده و در صورت استفاده از قالب دایمی‌(فوندوله)، آن را تیرچه خرپایی کفشکدار می‌گویند.

تیرچه پیش تنیده

برای ایجاد پیش‌تنیدگی در بتن تیرچه، معمولا از چند رشته سیم فولادی به قطر ۵ میلیمتر، با مقاومت نهایی ۱۷۵۰۰ تا ۱۹۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع، استفاده می‌شود. سیم‌ها قبل از بتن ریزی، تا ۶۵٪ مقاومت نهایی خود کشیده می‌شوند. پس از بتن ریزی و به دست آوردن مقاومت کافی در بتن، و ایجاد پیوستگی مناسب بین فولاد و بتن، به آرامی‌رها می‌شوند تا تیرچه تحت تنش فشاری قرار گیرد. پوشش بتنی روی سیم‌های فولادی، در کلیه جهات، حداقل ۲۰ میلیمتر است و فاصله دو سیم مجاور از هم به حدی است که بزرگترین دانه سنگی بتن، به آسانی بتواند از لابلای آن‌ها جا به جا شود. محل استقرار سیم‌ها طوری انتخاب می‌شوند که تنش فشاری در قسمت زیرین تیرچه، بیشتر از تنش قسمت بالایی آن باشد.

تیرچه‌های پیش تنیده، معمولا فاقد آرماتورهای عرضی می‌باشند. ولی در بعضی از انواع آن، برای تقویت مقاومت برشی دو انتهای تیر، میلگردهای عرضی مطابق شکل زیر در داخل بتن تیرچه کار گذاشته می‌شوند، تا علاوه بر تقویت برشی تیرچه، گیره‌های لازم را برای حمل و نقل تیرچه‌هاتأمین کنند.

انواع تیرچه

تیرچه انواع متداولی دارد که در کشور ایران تیرچه کرمیت یا تیرچه فلزی و تیرچه پاشنه بتنی یا تیرچه بلوک می باشد که شرکت ثمین سازه تولید کننده این نوع تیرچه استاندارد می باشد.

تیرچه استاندارد

تیرچه استاندارد به تیرچه ای اطلاق می شود که مراحل تولید آن بر اساس ضوابط استاندارد باشد.تیرچه استاندارد ثمین سازه بر اساس ضوابط استاندارد ملی ایران و مقررات ملی ساختمان تولید می شود و دارای پروانه علامت استاندارد می باشد تیرچه استاندارد شامل تیرچه کرمیت استاندارد و تیرچه بلوک استاندارد یا تیرچه بتنی استاندارد می شود  و محصولات نهایی تولید شده مورد بررسی واحد کنترل کیفیت قرار می گیرد.

خرید تیرچه استاندارد

جهت خرید تیرچه استاندارد ثمین سازه در تهران و شهرستان ها می توانید با شماره های شرکت و همراه در تماس باشید و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ما به ثبت برسانید

قیمت تیرچه

قیمت تیرچه کرمیت و قیمت تیرچه بلوک بتنی در تهران و ایران وابسته به قیمت روز سیمان و آهن و میلگرد می باشد که شما مشتریان گرامی می توانید قیمت بروز تیرچه را توسط نرم افزار آنلاین محاسبه ی قیمت تیرچه در سایت شرکت ثمین سازه بررسی و در صورت نیاز پیشفاکتور مربوطه را دریافت و پرداخت انجام دهید.

همچنین می توانید با شماره های شرکت ما در تماس باشید