سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرشه فولادی نوعی از سقف کمپوزیت هستند که ترکیبی از فولاد و بتن می باشند و برای اینکه یکپارچگی این سقف رعایت شوند شود از برشگیر (نبشی)استفاده می شود که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کمپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش (لنگر زلزله) بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به مقاومتش کمک کند .
میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند میلگردهایی حرارتی هستند که در جهت مخالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود وبا جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود

اجرای سقف عرشه فولادی

قالب بندی این سقفها معمولا از تخته کوبی استفاده می شود و بعد از اتمام بتن ریزی نایلون باعث راحت جدا شدن تخته ها می شود و در برخی موارد از یونولیت استفاده می شود که به علت محکم نبودن باید شمع کوبی کنند و مشکلات اجرایی بیشتری دارد و دلیل دیگر اینکه یونولیت زیر سقف می ماند و ما نمی توانیم از فضای زیر سقف کامپوزیت که تیر های فرعی آنها معمولا زنبوری هستند برای عبور لوله تاسیساتی استفاده کنیم در ضمن عایق خوبی برای حرارت بالا نیست.
در قالب بندی تخته کوبی مهمترین مزیت آنها این است که در زیر سقف کامپوزیت خلائی وجود دارد و از این خلا برای لوله های تاسیساتی استفاده می شود.
یکی از مزیت های سقف کامپوزیت قدرتمندی آن نسبت به سقفهای تیرچه بلوک است چون یکی از راههای یکپارچه کردن رفتار ستون ها در هنگام زلزله از طریق سقف می باشد و سقف کامپوزیت به دلیل برش گیر های نصب شده روی تیرهای فرعی یکپارچگی بین فولاد و بتن ایجاد شده و در اطراف ستونها هم همین طور در نتیجه ستون ها در هنگام زلزله رفتار یکپارچه دارند ولی در سقف تیرچه بلوک این گونه نیست.
کلا در باره سیستم های خمشی باید گفت در این سیستم تمام تیرهای اصلی گیردار عمل می کنند و معمولا از پروفیل های سالم استفاده می کنند (لانه زنبوری نباشد)چون اصلا دارای لنگر می باشند و در نتیجه باید آنجا ورق بزنیم و ثانیا لنگرماکزیمم برش در یک سوم تکیه گاهها وجود دارد. ما باید در صورت استفاده از زنبوری آنجا را پر کنیم و ما هم وسط را پر کرده و هم گوشه را پر می کنیم و این تنها وقتی است که ما پروفیل نداریم مگرنه بهتر است از پروفیل استفاده شود

اجرای سقف عرشه فولادی

شرکت ثمین سازه مجری سقف عرشه فولادی می باشد که صفر تا صد اجرای سقف عرشه فولادی در تهران و شهرستان ها  را به عهده خواهد گرفت. سرعت بالا ی اجرای سقف عرشه فولادی برای سارندگان و کارفرمایان می تواند جذاب وافع شود.

حمل ورق عرشه فولادی

حمل ورق های عرشه فولادی از کارخانه تا محل پروژه اولین گام می باشد

نصب ورق عرشه فولادی

نصب  و جایگذاری ورق عرشه فولادی طبق دیتایل های اجرایی بر محل مورد نظر

ثابت کردن ورق عرشه فولادی

با استفاده از میخ و بست و میخکوب کردن آن ها ورق های عرشه فولادی فیکس خواهند شد.

نصب گل میخ

در مکان هایی که عرشه فولادی بر روی تیر ها قرار گرفته است ، باید از برشگیر گل میخ برای اتصال آن ها استفاده کرد. گل میخ ها توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی بر روی تیر های سازه ای جوش می شوند. قبل از نصب گلمیخ ، یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرار داده می شود تا حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی را در برابر پاشش ، کنترل و محافظت نماید.

میلگرد گذاری

در این مرحله ، اجرای آرماتور ها و میلگرد های حرارتی و ضد حریق طبق نقشه های اجرایی بر روی عرشه فولادی انجام می گیرد.

بتن ریزی

در نهایت  و آخرین گام از اجرای سقف عرشه فولادی ، بر روی عرشه فولادی بتن ریزی انجام خواهد شد، که مانند قالب عمل می کند ، انجام شده و سطح بتن نهایی تسطیح می گردد.